Pompy ciepła

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które wykorzystują energię zakumulowaną w gruncie, wodach podziemnych lub powietrzu do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Pompa ciepła jest odnawialnym źródłem energii, w 70-80% wykorzystuje ciepło naturalnego środowiska. Proponowane przez nas pompy ciepła renomowanych producentów np. Panasonic, Viesmmann, Stiebel Eltron wymagają do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej zależnie od rodzaju wykorzystywanej instalacji centralnego ogrzewania i temperatur zewnętrznych dodatkowego doprowadzenia jedynie 20-30% energii elektrycznej.

Oprócz aspektów ekologicznych i troski o środowisko naturalne jest wiele przyczyn, dla których warto rozważyć instalację pompy ciepła.

Porównanie kosztów rocznego ogrzewania ocieplonego domu o powierzchni 220 m2. Do kalkulacji przyjęliśmy następujące ceny; 77 gr za 1kWh energii elektrycznej w pierwszej taryfie, 30 gr za 1 kWh oleju opałowego, 20 gr za kWh gazu ziemnego i 80 gr za 1 kg pelletu.

Korzyści

  • korzyści finansowe użytkowania, pompy ciepła są w eksploatacji nawet przy wysokich cenach energii elektrycznej najtańszym źródłem ciepła;
  • możliwość odzyskania znacznej części kosztów montażu z programu „czyste powietrze”;
  • komfort użytkowania;
  • czysta kotłownia;
  • oszczędność czasu.

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła powietrze woda pobiera energię z powietrze „za oknem”, i wykorzystuję tę energię  do podgrzewania domu. Do przeniesienia energii zewnętrznego źródła wymaga doprowadzenia pewnej ilości energii elektrycznej. Stosunek uzyskanej energii grzewczej do nakładu energii elektrycznej określa się jako efektywność energetyczna pomp ciepła i nazywa się współczynnikiem COP.  W przypadku nowoczesnych pomp powietrze-woda dla temperatury otoczenia +7C i temperatury wody wylotowej +35C (ogrzewanie podłogowe) jest bliski 5. To oznaczą że z 1kWh energii elektrycznej otrzymujemy 5 kWh energii cieplnej.

Często zadawane pytania

Tak, jeśli tylko dom jest ocieplony oraz ma dobre ciepłe okna i drzwi.

Tak, stosuje sie wówczas podwójny układ zasilania o niskiej temperaturze zasilania podłogówki 35 stopni Celsjusza i wyższej temperaturze zasilania grzejników 40-45 stopni.

W takim przypadku możliwe jest stosowanie pomp wysokotemperaturowych, należy jednak zauważyć, że konieczność utrzymywania wysokiej temperatury na piecu węglowym mogła być spowodowana sposobem palenia (np. tylko rano i wieczorem), lub wielkością i sprawnością kotła (często kotły węglowe pracują ze sprawnością poniżej 50%).

Skutecność popm ciepła powietrze-woda kończy się przy temperaturze -20 stopni, niektórych nawet wcześniej, dlatego stosuje się dodatkowe tzw. biwalentne źródła ciepła. Jeśli pompa ciepła jest jedynym źródłem ciepła do ogrzewania wykorzystywana jest wewnętrzna grzałka elektryczna. Rozwiązanie to wydaje się drogie w eksploatacji, jednak w bilansie energetycznym domu ma niewielkie znaczenie. Czas, w którym w naszej strefie klimatycznej temperatury spadają tak nisko to średniorocznie jedynie kilka dni. 

 Pompy ciepła mogą stanowić jedyne źródło ciepła lub współpracować z innymi źródłami ciepła kotłami na paliwa kopalne, pellet lub kominki. Z demontażem mamy zazwyczaj do czynienia w przypadku tzw. kopciuchów.